Anglia Tudorów cz. 3 - Anna z Cleves, Katarzyna Howard i Jane Boleyn


Po lekturze powieści Philippy Gregory portretujących królową Katarzynę Aragońską, Annę Boleyn i wspominających o Jane Seymour, nie chciałam od razu przechodzić do czasów rządów dzieci Henryka VIII opisanych w "Błaźnie Królowej". Niestety, książka spajająca tamte i ukazująca czwartą i piątą żonę Henryka -"Dziedzictwo Boleynów", nie została wydana jeszcze w naszym kraju. Jednakże bez problemu ją zamówiłam w jednym ze sklepów internetowych.

Pierwsze czytelnicze wrażenie, książka choć gruba na 500 stron, jest wielkości "kieszonkowej", czyli bardzo wygodnej do noszenia w torebce. Drugi plus wydania angielskiego, czego nie ma niestety w polskich, to pod koniec książki parę pierwszych rozdziałów z najnowszej powieści Philippy Gregory z cyklu Tudorów - The other quenn, oraz coś co mnie urzekło, czyli wywiad z Philippą Gregory na temat całego cyklu i książki The Boleyn Inheritance.

Mogę śmiało przyznać, że z cyklu o Tudorach "The Boleyn Inheritance" jest książką najlepiej napisaną, przemyślaną i niezwykle wciągającą. Głos otrzymują tutaj trzy bohaterki, które prezentują różne punkty widzenia i inaczej przedstawiają wydarzenia.
Główną postacią jest Jane Boleyn, żona Georga Boleyna i szwagierka Anny i Marii. Osoba o złej reputacji, gdyż poświadczyła w sądzie przeciwko mężowi i jego siostrze, skazując tym samym królową i jej brata na śmierć.
Drugą bohaterką jest Anna z Cleves, piąta żona Henryka VIII, z którą rozwiódł się wkrótce po ślubie bez skonsumowania małżeństwa.
Trzecia bohaterka to 14 letnia Katarzyna Howard, późniejsza królowa Katarzyna i piąta żona Henryka, która została ścięta.

Autorka przed napisaniem książki długi czas poświęciła badaniom, widać to praktycznie na każdej stronie, czy jest to opis posiłków, zwyczajów dworskich, norm zachowania czy też różnic w strojach.
Portrety psychologiczne narratorek to kolejny plus powieści. Mimo tego, iż wiemy jak skończyła się historia, są momenty, że można wczuć się w sytuację bohaterek i z przerażeniem oczekiwać tego co nastąpi. Szczególny plus za opis mało "popularnej" Anny z Cleves i za przedstawienie roztrzepanej i głupiutkiej Katarzyny Howard.

Akcja powieści to czas gdy Henryk wybiera Annę z Cleves na swoją czwartą żonę, opierając się na portrecie Hansa Holbeina. Anna przybywa do Anglii, jest szczęśliwa, że wyrwała się spod rządów dręczącego ją brata i wpatrzonej w niego matki. Prezentuje królewską postawę i totalny brak obycia na dworze. Przez swoje zachowania zraża do siebie króla, a następnie przez źle wpojoną skromność potęguje tylko przepaść między nimi. Król zwraca uwagę na młodą i piękną Katarzynę Howard, dążąc do pozbycia się Anny. I tutaj zaczyna się horror Anny. Czas przed rozwodem jest dla niej straszny, gdyż nie wie, czy zostanie oskarżona o czary i ścięta, czy też wydalona do brata. Obie opcje są tak samo przerażające, a najgorsze jest pozostawanie w niewiedzy, gdyż król jest szaleńcem nie posiadającym władzy nad sobą.
Druga część powieści przedstawia małżeństwo Katarzyny ze starym Henrykiem. Autorka serwuje opisy np. śmierdzącej zgnilizną rany na nodze Henryka, jego otyłości, impotencji, smródu zepsutych zębów i puszczanych bąków. Głupota Katarzyny pozwala jej znosić zaloty odpychającego dla tak młodej dziewczyny starca, gdyż wszystko co robi dla niego i z nim, przynosi jej nowe suknie i biżuterię. Jednakże intrygi Jane Boleyn wpychają Katarzynę w ramiona Tomasza Culpeppera, a jak historia się skończyła wiemy.....
Jane Boleyn ukazana jest jako intrygantka, narzędzie w ręku Howardów, którym sterują według uznania, gdyż nie raz udowodniła, że może zdradzić tych, których kocha. Jest to osoba o słabym kręgosłupie moralnym, słabo walcząca o własne miejsce na świecie i rozpamiętująca przeszłość.

Zdecydowanie warto przeczytać!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sarah Lark - Saga Nowozelandzka

Literatura erotyczna - Raczej post 18+ ;)

Rick Yancey - Piąta Fala "Bezkresne morze"