Stulecie - Ken Follet



Kena Folleta znam przede wszystkim z monumentalnych Filarów Ziemi, które śniły mi się w nocy powodując lunatyczne przebudzenia i wyjaśnianie mojemu mężowi, że potrzebuję pieniędzy, aby skończyć budowę katedry....

Po Filarach długo nie czytałam niczego innego tego autora, aż niedawno przesłuchałam lekką powieść jaką jest "Człowiek z St. Petersburga".
Trylogia Stulecie była na mojej liście do przeczytania, ale ciągle spychałam ją na później. W końcu poznałam ją dzięki audiobookom na popularnym serwisie streamingowym.

Stulecie to monumentalna trylogia ilustrująca historię XX wieku. Pierwszy tom zaczyna się w 1911 a ostatni kończy się w 2008. Sto lat wydarzeń, które wstrząsnęły całym światem i miały ogromny wpływ na życie pojedynczych ludzi, doskonale przedstawione przez Kena Folleta w postaci fascynujących trzech powieści, które pozwalają nam spojrzeć inaczej na znaną ze szkoły historię.

W pierwszym tomie "Upadku Gigantów" poznajemy bohaterów, protoplastów rodzin, których dalsze losy pozwolą nam spojrzeć na wielkie wydarzenia historii XX wieku z zupełnie innej perspektywy.
Follet swoimi bohaterami czyni następujące postaci:

Rodzinę Williamsów  - górników z Walli z głównymi postaciami jak Billy Williams oraz Ethel Williams
Rodzinę Fitzherbert - Maud oraz jej brata Fitza - najmłodsze pokolenie jednej z najbogatszych angielskich arystokratów
Rodzinę Peshkov - rosyjskich robotników - Lwa i Grigorii'a
Rodzinę Dewar - amerykańskich senatorów
Rodzinę von Ulrich - Walthera i Roberta - niemieckiego i austriackiego dyplomatę

Upadek Gigantów pokazuje świat w przededniu i w trakcie pierwszej wojny światowej. Napięcia i intrygi dyplomatyczne, które prowadzą do wojny między władcami, której ofiarami padają zwykli ludzie. Oprócz tego, autor ukazuje walkę o prawa wyborcze kobiet, rewolucję rosyjską i jej następstwa. Wszystko to w tle wydarzeń i historii między bohaterami, których losy splatają się czasem w zadziwiających układach. Autor świetnie kreśli konwenanse społeczne oraz pokazuje silne kobiety które się przeciw nim buntują oraz mężczyzn, którzy nie zgadzają się na swoje miejsce w świecie i walczą o lepsze jutro. Tak samo jak pokazuje również zgnuśniałą, zaślepioną władzą oraz przywilejami arystokrację, która żyje kosztem zwykłego robotnika.

Historia i wzajemne zależności między bohaterami które kreśli autor są również niezwykle ciekawe. Trudno oderwać się od historii Ethel, Maud, braci Peshkov czy Gusa Dewara. Romanse, nieślubne dzieci, potajemne śluby, zdrady oraz walka o przetrwanie znaczą codzienność bohaterów i wpływają na ich dalsze losy.

Upadek Gigantów kończy się w latach XX, gdy Niemcy znajdują się w stanie zapaści gospodarczej, Anglia powoli wstaje na nogi, USA jest mocarstwem a Rosja stygnie w nowy ustrój po obaleniu cara.


Drugi tom "Zima świata" oddaje pałeczkę pierwszeństwa dzieciom bohaterów Upadku Gigantów.
Historia pokazuje nam wydarzenia w:

Niemczech  - rodzina von Ulrich - Walther i Maud oraz ich dzieci Carli oraz Erica
USA - Gus Dewar z żoną oraz dziećmi  jak również Daisy i Greg Peshkov dzieci Lwa
Rosja -  Vladimir Peshkov syn Grigoriia i Katii (tak naprawdę Lwa)
Anglia - Lloyd Wiliams - Syn Ethel i lorda Fitzherbert jak również syn Lorda z małżeństwa z księżna Beą - Boy.

Druga część toczy się głównie przed i w trakcie drugiej wojny światowej. Pokazuje zarówno sowiecką Rosję z szaleństwami Stalina i jego dziwnymi decyzjami, naloty bombowe na Londyn, atak na Pearl Harbour jak również faszystowskie Niemcy. W przypadku tego ostatniego kraju autor ukazuje drogę nazistów do władzy oraz ich wpływ na życie codzienne obywateli. Ukazuje kraj, w którym nie ma wolności słowa ani czynów, ludzie zadający niewygodne pytania są mordowani przez gestapo a ludzie, którzy nie zgadzają się z wytycznymi partii są odsuwani na margines i prześladowani. 
Autor pokazuje drugą wojnę z punktu widzenia uczestników, ściera dystans z jakim przedstawiają ją podręczniki i pozwala poczuć, jak trudne było wtedy życie i jak wiele znaczyły ideały i przekonania, za które ludzie byli gotowi umrzeć.

Trzecia część "Krawędź wieczności" to najszersza czasowo, bo obejmująca epokę po drugiej wojnie światowej po współczesność - rok 2008. Akcja toczy się głównie w USA - w oparciu o walki o prawa wyborcze afro-amerykanów z braćmi Kennedy oraz Martinem Lutherem  - którym towarzyszy syn Grega Peshokova. Pokazuje również zmiany w Rosji za czasów kolejnych sekretarzy z punktu widzenia Dimki wnuka Grigorii Peshkova. Potomkowie rodziny Williamsów oraz von Ulrich uczestniczą w wojnie w Wietnamie, robią karierę muzyczną oraz przedstawiają szalone lata 70-te.

Trylogia Kena Folleta to książka, która pozwala popatrzeć na historię dwudziestego wieku z zupełnie innej perspektywy, a jednocześnie zawiera w sobie ogromną ilość informacji oraz faktów historycznych, tylko że przedstawionych z punktu widzenia ich uczestników. Dlatego np. lądowanie na księżycu jest pominięte. Towarzyszymy bohaterom od czasów arystokracji po świat współczesny, patrząc jak zmieniały się normy społeczne na przełomie lat.
A z drugiej strony to świetnie napisana powieść o życiu i perypetiach różnych rodzin i ich potomków na przełomie stulecia. Towarzyszymy bohaterom od młodości po śmierć, obserwując jak zmieniały się ich losy i  otoczenie.

Zdecydowanie polecam
4/5

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sarah Lark - Saga Nowozelandzka

Literatura erotyczna - Raczej post 18+ ;)

Rick Yancey - Piąta Fala "Bezkresne morze"