Philip K. Dick - Człowiek z wysokiego zamku

"Człowiek z wysokiego zamku" to alternatywna wersja historii świata w którym wojnę wygrała Trzecia Rzesza i państwa Osi . Europa jest pod władaniem faszystowskich Niemiec, natomiast USA są podzielone pomiędzy Rzeszę a Japonię. 

Amerykanie są obywatelami drugiej kategorii. Muszą podporządkować się władających w danej części Japończykom albo Niemcom. I tak mają lepiej niż inne narody  jak Słowianie albo mieszkańcy Afryki. W San Francisco pod władzą Japończyków ukrywa się zbiegły  Żyd Frank Frinkt, który w pracy tworzy kopie rewolwerów z XIX wieku. Te pozorowane na autentyki cieszą się dużym zainteresowaniem handlarzy antykami, którzy swoje towary sprzedają Japończykom. Tylko to co pochodzi sprzed wojny ma cenę, gdyż amerykanie nie mają swojej sztuki współczesnej, a stłamszeni przez okupantów odmawiają sobie jakichkolwiek przejawów kreatywności.

Życiem mieszkańców włada I-Ching - wyrocznia, której pytają o każde najdrobniejsze zdarzenie z życia. W tym również życiem Franka, który zaszczepił uzależnienie od proroctw wyroczni również swojej żonie. Odpowiedzi wyroczni są często dwuznaczne, a jednak jej popularność jest tak duża, że żadna decyzja nie może być podjęta bez konsultacji z książką.
W japońskiej strefie, w podziemiu krąży również książka współczesnego autora pt. "Plaga szarańczy" przedstawiająca alternatywny świat, w którym Niemcy i Japonia przegrali wojnę, a USA stało się wielkim i silnym państwem... Książka w książce, przedstawiająca alternatywną historię w powieści o alternatywnej historii.

Historia jest jednak o wiele bardziej złożona i wielowarstwowa. Są tu intrygi międzypaństwowe, tajemnicze sojusze, zlecenia morderstwa oraz Japończycy zafascynowani światem zachodu, a jednak po zetknięciu się z nim zniesmaczeni manierami tubylców.
Philip K. Dick stworzył niesamowite uniwersum i historię tego co mogłoby być. Akcja toczy się na terenie USA, ale autor odsłania nam fragmenty wydarzeń globalnych jak kryzys w Afryce, kolonizacja Marsa czy loty rakietami Lufthansy z Berlin do San Francisco.

To co denerwuje to dużo wstawek filozoficznych oraz niektórzy bohaterowie, całość jednak jest fascynująca i trudno oderwać się od lektury.

Polecam 3/5

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sarah Lark - Saga Nowozelandzka

Literatura erotyczna - Raczej post 18+ ;)

Rick Yancey - Piąta Fala "Bezkresne morze"