sobota, 15 kwietnia 2017

Lisia Dolina - Charlotte Link

Książki Charlotte Link trudno nazwać tylko kryminałami. Oprócz wątku kryminalnego, autorka z wprawą wplata również sporo wątków obyczajowych i buduje parę historii dookoła głównych zdarzeń. Ma przy tym dar, aby tak snuć opowieść, że przenosi czytelnika niepostrzeżenie do innej historii, która nagle staje się tą główną.
Nie inaczej jest w przypadku Lisiej Doliny.

Głównym bohaterem jest Ryan, drobny przestępca, który ma na koncie parę wykroczeń takich jak małe kradzieże, rozbój i pobicia. Ryan najbardziej na świecie boi się więzienia. Jego styl życia, jednak ciągle sprowadza na niego kłopoty. Nie jest w stanie utrzymać ani stałej pracy ani związku. Błędy przeszłości ścigają go na każdym kroku. Jest zmuszony oddać 20 000 funtów które pożyczył parę lat wcześniej od lichwiarza, w innym wypadku może zostać zabity. Zmuszony sytuacją podejmuje szaloną decyzję - z opuszczonego parkingu porywa kobietę, która stoi tam sama obok samochodu, gdyż wcześniej pokłóciła się z mężem. Jest to Pani doktor z lokalnego uniwersytetu, jej ubiór i marka samochodu wskazują, że ma pieniądze. Ryan porywa ją i wywozi do jaskini, którą odkrył jako dziecko. Miejsce to leży w lesie, daleko od cywilizacji - w lisiej dolinie. Wejście do jaskini jest ukryte przed przypadkowymi turystami. 
Ryan zamyka kobietę w skrzyni, daje jej tygodniowy zapas jedzenia i wody, latarkę i czasopisma i mówi, że wróci w parę dni, gdy tylko otrzyma okup. Jednakże nie ma możliwości zadzwonić do męża kobiety i domagać się pieniędzy, gdyż tego samego wieczoru zostaje złapany i zatrzymany przez policję w związku z pobiciem. Trafia do aresztu a potem więzienia. Ma świadomość, że jeśli nie wyjdzie, kobieta nie przeżyje, gdyż nie ma szans, aby ktoś ją odnalazł. Walczy z wyrzutami sumienia, ale strach przed długoletnim więzieniem wygrywa i Ryan zachowuje milczenie.

Gdy wychodzi przedterminowo po dwóch latach, nagle kobiety z jego najbliższego otoczenia - była dziewczyna i matka, zostają pobite i uprowadzone. Ryan podejrzewa dwie osoby - lichwiarza, u którego dług urósł już zapewne do ogromnej kwoty albo porwaną lata wcześniej kobietę, która mogła wydostać się w jakiś sposób ze skrzyni i chce się na nim zemścić...

Oprócz tego wątku, autorka buduje również powieść obyczajową, której bohaterami oprócz Ryana i jego kręgu znajomych są również mąż porwanej kobiety oraz osoby z jego otoczenia. Charlotte Link buduje historię w historii, nie pomijając żadnego wątku. Pokazuje codzienność bohaterów dzień po dni, a skoki czasu pomiędzy poszczególnymi wydarzeniami nie są gwałtowne. Autorka koncentruje się na postępowaniu postaci, ich odczuciach i czynach.

Książkę czyta się dobrze, chociaż pewne wątki są zdecydowanie zbyt długie i spowalniają tempo akcji nie wnosząc specjalnie wartości do całej historii.

3/5


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Stulecie - Ken Follet

Kena Folleta znam przede wszystkim z monumentalnych Filarów Ziemi, które śniły mi się w nocy powodując lunatyczne przebudzenia i wyjaśnia...