Margaret Atwood - Opowieść podręcznej

Gdyby nie promocja serialu, nie miałabym pojęcia o tej książce. Wcześniej się z nią nie zetknęłam ani o niej nie słyszałam. Lubię antyutopie, czytałam już różne, ale przed ekranizacją nigdzie nie mignął mi tytuł tej rewelacyjnej książki.

"Opowieść podręcznej" to trudna i wymagająca powieść. Jej treść jest przerażająca, gdyż nie pokazuje świata jaki mógłby powstać w dalekiej przyszłości, albo który wykształciłby się od razu po wojnie. Pokazuje, co mogłoby stać się z naszym światem gdy do władzy dochodzi grupa nie zgadzająca się z panującym ustrojem i pragnąca wprowadzić porządek zgodny ze swoją moralnością. 

Margaret Atwood powoli przekazuje czytelnikowi wiedzę na temat świata i realiów Opowieści Podręcznej, ale i tak nie podaje wszystkich informacji. Wielu kwestii trzeba się domyślić. Akcja toczy się mniej więcej we współczesnym świecie nękanym plagą bezpłodności, w którym dzieci rodzi się mało, a dodatkowo większość umiera. Na terenie USA dochodzi do przewrotu, który prowadzi do powstania kraju Gileadu, w którym prawa kobiet zostały zredukowane do poziomu znanego nam ze starego testamentu. Główną rolą kobiety jest rodzenie dzieci, a jeśli jest bezpłodna pozostaje jej służenie mężczyznom  - czy to jako Maria (służba domowa), żona (uprzywilejowana ale pozbawiona funkcji społecznych), ciotka (kapo) czy podręczna - która zamieszkuje w domu komendanta, a jej zadaniem jest urodzenie mu dziecka.

Podręczne nie mogą czytać, nie mogą się buntować, nie mogą pić ani palić, mają zdrową dietę i codzienny spacer tylko w towarzystwie drugiej podręcznej. Wszystko w celu poczęcia dziecka - co ma odbyć się w czasie ceremonii raz w miesiącu, w czasie dni płodnych.

Przedstawiony w książce model życia powstał po unicestwieniu społeczeństwa jakie znamy. Bunty i protesty nie pomogły. Fanatycy którzy stworzyli nowy kraj rządzą nim brutalnie - codziennie mordują buntujących się mężczyzn, ścigają kobiety i podporządkowują je swojej woli. 
Gilead jest państwem przypominającym historie biblijne z mocnym patriarchatem i systemem niewolnic i ich strażników.
Główna bohaterka - Offred zna normalność, została jednak rozdzielona z rodziną - nie wie co dzieje się z jej mężem i dzieckiem, zmuszona została do zachowań sprzecznych z jej światopoglądem. Stała się więźniem własnego kraju. Naczyniem, które ma dać światu dziecko, a fakt że jest istotą ludzką nie ma już znaczenia.

Książka jest bardzo aktualna. Pokazuje, co może stać się z naszym światem oraz prawami kobiet, jeśli władza trafi w złe ręce. Napisana jest świetnie. Autorka odkrywa maleńkie kawałki historii niczym puzzle, a w gestii czytelnika jest ułożenie z nich pełnego obrazka, co jednak się nie do końca udaje, gdyż paru części brakuje.
To jedna z tych książek, które zostają na długo w pamięci.

Zdecydowanie polecam 5/5


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sarah Lark - Saga Nowozelandzka

Literatura erotyczna - Raczej post 18+ ;)

Rick Yancey - Piąta Fala "Bezkresne morze"