Łukasz Orbitowski - Inna Dusza

W zeszłym roku w lipcu leżąc na plaży w Kątach Rybackich czytałam Esquire, zainteresowałam się opisem książki "Preparator" i informacjami na temat wydawnictwa od Deski do Deski Tomasza Siekielskiego. Po powrocie do domu zamówiłam od razu dwie dostępne książki, wspomnianego wcześniej "Preparatora" i właśnie "Inną duszę". Zanim zabrałam się do lektury minął ponad rok.
Wydawnictwo do dziś wypuściło 4 powieści z serii "Na F/aktach" opierające się na prawdziwych zbrodniach i sprawach kryminalnych jakimi żyła Polska w przeciągu ostatnich bodajże 50 lat. Piąta jest w drodze. Wszystkie mam i na pewno wszystkie przeczytam.

"Inna Dusza" autorstwa Łukasza Orbitowskiego jest drugą książką z cyklu. O autorze słyszałam wcześniej całkiem sporo, ale nie miałam okazji przekonać się osobiście o jego talencie. 
"Inna dusza" to opowieść o zbrodni, jaka wstrząsnęła Bydgoszczą w końcówce lat 90-tych. Osobiście nie miałam świadomości o jaką sprawę chodziło, ani o czym będzie traktować książka, dzięki temu przyjemność z czytania była naprawdę spora.

Akcja toczy się w Bydgoszczy w drugiej połowie lat 90-tych.  Autor z detalami oddał wszystkie miejsca akcji, mimo iż sam nie pochodzi ani nie mieszkał w tym mieście. Bydgoszcz przedstawiona w tej powieści nie jest miejscem w którym chciało by się mieszkać, szare, ponure, pełne blokowisk i biednych ludzi, którzy szukają swojego miejsca w życiu.
Bohaterowie to trójka nastolatków - Jędrek, Krzysiek i Darek. Jędrek i Darek - kuzyni, Krzysiek syn alkoholika. Jędrek i Darek pochodzą z dobrych rodzin, mieszkają na Fordonie. Ich rodzice wiążą z nimi wielką nadzieję, poniekąd próbują zmusić do podjęcia pewnych decyzji życiowych, natomiast nie słuchają i są ślepi na wady i słabości. Krzysiek musi walczyć o swój byt. Mieszka w maleńkim mieszkaniu z rodzicami na Jasnej (podrzędnej lokalizacji), śpi na rozkładanej amerykance. Wspiera mamę w pracy w maglu i w codziennym zmaganiu z nieobliczalnym ojcem, który fazy ciągu alkoholowego przeplata z okresami zamartwiania się i chęci poprawy. 
Jędrek, najstarszy ze wszystkich dusi się w domu, w którym ojciec wymusza na nim aby podejmował decyzje życiowe zgodnie z jego propozycjami.
Darek ma siostrę, która trochę go wykorzystuje, a on zachowuje się jak zakochany wariat.

Pochodzenie Krzyśka jest solą w oku rodziców pozostałej dwójki, którzy najchętniej zakazaliby spotykać się nastolatkom. . Jednakże chłopcy dogadują się świetnie i spędzają ze sobą czas, nie zawsze w pełni legalnie i bezpiecznie.

Autor pokazuje powoli rozwój akcji, czasem w obrębie godzin, dni albo też wielu miesięcy. Pokazuje zmiany w życiu bohaterów, szczególnie Krzyśka, którego codzienność z powodów zmiennych stanów "Tatki" przypomina kolejkę górską. Oddaje z wyjątkową szczegółowością klimat i nastrój tamtych lat. Opisy miejsc są dogłębne, portrety psychologiczne rewelacyjne a sposób prowadzenia akcji nie pozwala oderwać się od książki. Pokazuje bohaterów w sytuacjach trudnych, zmuszających ich podejmowania ciężkich decyzji. Ukazane szczęście nigdy nie jest pełni i zawiera w sobie łyżkę dziegciu.
Obserwujemy dojrzewanie bohaterów i nabywanie przez nich nowych doświadczeń w konfrontacji z przeciwieństwami losu, smutną szarą rzeczywistością Bydgoszczy jak i próbie zrealizowania marzeń.
Oraz dojrzewanie do zbrodni i życie po niej.  
Nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać, przez co niecierpliwie przewracała kolejne strony.

Dla mnie ta książka była poniekąd wycieczką do czasów końca podstawówki i początków szkoły średniej. Klimat lat 90 oddany jest w sposób mistrzowski.

Zdecydowanie polecam
5/5

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sarah Lark - Saga Nowozelandzka

Literatura erotyczna - Raczej post 18+ ;)

Rick Yancey - Piąta Fala "Bezkresne morze"